ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GARGANO Rekolekcje wielkopostne poprowadzi ks. Rafał Szwajca CSMA (Michalita) - Dyrektor ds. Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Górze Gargano.
Parafia Dobrego Pasterza w Tarnowie PIĄTEK 22 marca 2024 17.15 – Kazanie - Droga Krzyżowa 18.00 – Msza święta 19.00 – Kazanie - Droga Krzyżowa ulicami parafii. SOBOTA 23 marca 2024 8.00 i 18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną. 20.30 – Nabożeństwo oczekiwania. 21.00 – Powitanie św. Michała Archanioła i nabożeństwo z rozważaniem na zakończenie dnia. NIEDZIELA 24 marca 2024 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną. 15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła).
18.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną. 21.00 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia. PONIEDZIAŁEK 25 marca 2024 8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną. 11.30 – Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich. 12.00 – Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. 15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła). 18.00 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. 21.00 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia. WTOREK 26 marca 2024 (spowiedź rekolekcyjna – 9.00-10.00; 11.00-12.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00) 8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną i Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi. 18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną Aktem Zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi. PO KAŻDEJ MSZY ŚW. MOŻLIWOŚĆ PRZYJĘCIA Ofiary składane na tacę w poniedziałek i wtorek są przeznaczone na rozwój kultu św. Michała Archanioła oraz na dzieła apostolskie zgromadzenia Księży Michalitów (szkoły, oratoria, praca misyjna i wydawnicza, budowa sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi) Po przybyciu figury biją dzwony, procesja do kościoła, w kościele nałożenie korony, zapalenie świecy, powitanie św. Michała Archanioła i nabożeństwo z rozważaniem na zakończenie dnia. Rekolekcje wielkopostne poprowadzi ks. Rafał Szwajca CSMA (Michalita) - Dyrektor ds. Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Górze Gargano.
Na stronie www.nawiedzeniefigury.pl można pobrać materiały |
NAWIEDZENIE
KOPII
FIGURY ŚW.
MICHAŁA
ARCHANIOŁA
Z CUDOWNEJ GROTY
OBJAWIEŃ NA
GARGANO
Drodzy Parafianie!
Już w najbliższym czasie staniemy się świadkami nawiedzenia naszej Parafii przez św. Michała Archanioła w kopii cudownej figury z Gargano. Sanktuarium w Monte Sant’ Angelo jest najstarszym sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, którego kult sięga V wieku. To niezwykłe miejsce nawiedził św. Franciszek z Asyżu, św. Ojciec Pio, św. Jan Paweł II. Przybywali tam królowie i cesarze, święci i grzesznicy. W tym sanktuarium szukali pomocy i wsparcia Księcia Wojsk Anielskich. Do „Niebiańskiej Bazyliki” na Górze Gargano przybywa dziś co roku ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata.
Św. Michał w Piśmie Świętym wymieniany jest pięć razy. W najbardziej wymowny sposób czyni to autor Apokalipsy św. Jana Apostoł: „I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony na ziemię, a z nim zostali strąceni jego aniołowie” (Ap 12, 7-9). Po zwycięstwie nad zbuntowanymi duchami św. Michał Archanioł został wodzem zastępów niebieskich. Jest on duchem czystym, oddanym bez reszty Stwórcy, wielbicielem Matki Boga. Bł. Ks. Bronisław Markiewicz mawiał, że po Matce Bożej św. Michał największy jest w niebie. Doznaje on wielkiej radości z wypełnienia woli Bożej i pomaga ludziom w ich uszczęśliwianiu. W Starym Testamencie św. Michał uznawany jest szczególnym opiekunem narodu wybranego. W Nowym Testamencie św. Michał kontynuuje te rolę obrońcy jako Patron i Anioł Stróż Kościoła. Przychodzi z pomocą wiernym w najtrudniejszych dla nich chwilach.
Pierwsze znane święto ku czci świętego Michała Archanioła sięga połowy czwartego wieku. Obchodzono je 8 maja właśnie na Monte Sant’ Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech. Papież Bonifacy I w V wieku poświęcił św. Michałowi bazylikę w Rzymie i nakazał corocznie, dnia 29 września obchodzić rocznicę tego faktu. Święto rozciągnięto na Kościół powszechny i do dziś je obchodzimy. Świętego Michała obrały sobie za szczególnego patrona Niemcy, Austria i Francja. Ruś zasłaniająca Kościół przed niewiernymi ze Wschodu, obrała go sobie za szczególnego opiekuna. W Ameryce północnej kult świętego Michała wyraża się między innymi przez budowanie licznych kościołów ku jego czci, a także nadawanie przy chrzcie imion Michał i Michalina.
W Polsce kult św. Michała Archanioła zawsze był bardzo żywy. Rycerstwo polskie doznawało cudownej pomocy św. Michała w walkach z niewiernymi. Powstawały bractwa i cechy rzemieślników pod jego wezwaniem, budowano także ku jego czci kościoły i kapliczki, poświęcano mu instytucje kościelne i świeckie. Znane są przysłowia ludowe związane z imieniem lub świętem św. Michała Archanioła: „Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała”; „Na Michała łowcy chwała”; „Jaki Michał, taka wiosna”.
Z niepokojami o stan naszego życia duchowego, o przyszłość naszej Ojczyzny, o wartości, powinniśmy stanąć z ufnością przed św. Michałem Archaniołem. Wpatrując się w niezwykły wizerunek św. Michała Archanioła, chcemy uświadomić sobie na nowo, że dobro jest mocniejsze od zła, że prawda ostatecznie zwycięży, bo o tym przypomina ten niezwykły posłaniec z nieba. On pomaga każdemu człowiekowi przezwyciężyć wszelkie podstępne działania szatana.
Oto zbliża się doskonała okazja, bo św. Michał Archanioł w świętym znaku nawiedzenia przybędzie do naszej rodziny parafialnej. Swoją opieką obejmie wszystkich: świętych i grzeszników. Każdego chce poprowadzić do wolności, do której prowadzi nas Chrystus.
Przyjdź więc na to wyjątkowe spotkanie ze św. Michałem Archaniołem. Może sam potrzebujesz Jego pomocy, a może ktoś z Twojej rodziny, zniewolony złem, trwający w grzechach i nałogach. Twoja obecność może przemienić Twoje serce i życie Twoich bliskich. Nie zmarnuj więc tego czasu.
Ksiądz Proboszcz
ŚWIĘTY MICHAŁ NAWIEDZA POLSKĘ
Michał Archanioł na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybywa do naszej ojczystej ziemi z włoskiego sanktuarium na Górze Gargano. Gdziekolwiek się pojawi, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem. Polacy odkrywają na nowo jego wielkość.
Michał, najważniejszy spośród aniołów obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. Bł. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzenia zakonnego księży michalitów uważał za Ojcami Kościoła, że św. Michał po Matce Bożej odbiera największą cześć w niebie. I pewnie tak jest, skoro w Apokalipsie św. Jana Archanioł pojawia się na niebie i walczy z szatanem. W tej walce posługuje się specjalną „bronią”. Oczywiście najważniejszą jest modlitwa, ale ma także w rękach, a właściwie skrzydłach, jeszcze jej inne „rodzaje”. Ostatnio w Polsce to peregrynacja figury pochodzącej z sanktuarium w Monte Sant Angelo, która z inicjatywy księży michalitów rozpoczęła się w 2013 roku. Figura św. Michała przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, a pod jego stopami leży pokonany szatan, ukazany jako potwór o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża.
Polacy w anielskich skrzydłach
- Nawiedzanie przez Księcia Niebieskiego wspólnot zakonnych, ośrodków wychowawczych i parafii ma przypomnieć o wyjątkowej roli św. Michała Archanioła w życiu Kościoła i naszej rodziny zakonnej – podkreślał na początku peregrynacji ks. Kazimierz Radzik, przełożony Generalny Księży Michalitów. Święty, by trafić z włoskiego Monte Sant Angelo do Polski musiał pokonać 1850 kilometrów. Najpierw planowano, że odwiedzi tylko placówki michalickie z okazji zbliżającej się 100. rocznicy powstania zgromadzenia. Archanioł wziął jednak sprawy w swoje ręce i od kwietnia przemierza Polskę od Tatr aż do Bałtyku. Po prostu kiedy się pojawił się w Polsce, księża michalici nieustannie odbierają zaproszenia, aby kolejne parafie też przeżywały „czas mocy i łaski” – jak głosi napis na samochodowej anielskiej kaplicy.
Ci, których już odwiedził mówią, że doświadczają niezwykłej, duchowej jego obecności. – To tak jakbyśmy byli w sanktuarium na Gargano – przyznają często. Najważniejsze owoce peregrynacji są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach. Za przyczyną Świętego, który wstawia się u Boga, w wielu zapaliła się iskra wiary i nadziei. A co widać na zewnątrz? W czasie nawiedzenia kościoły wypełnione są ludźmi od rana do wieczora, długie kolejki do spowiedzi ustawiają się przy konfesjonałach, a dzieci i młodzież cierpliwie czekają, by choć na chwilę zbliżyć się do świętej figury. W programie nawiedzenia zawsze modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracja sakramentu pojednania, błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci, modlitwa egzorcyzmem prostym oraz przyjęcie szkaplerza.
Kamizelka diabloodporna
W czasie
nawiedzenia
wielu ludzi
przyjmuje
szkaplerz św.
Michała
Archanioła.
Dlaczego się na
to decydują? –
To taka
namacalna
oznaka, że św.
Michał czuwa
nade mną i
potwierdzenie
mojego kultu –
mówią niektórzy.
Są też tacy,
którzy go
przyjmują, by
wyprosić łaskę
nawrócenia kogoś
bliskiego. A
inni szkaplerz
przyjmują, by
wyprosić sobie
łaskę
świątobliwej
śmierci. –
Wierzę, że św.
Michał pomoże mi
zmierzyć się z
tym co
najważniejsze,
nawet z godziną
mojego odejścia
ze świata –
powiada
uczestnik
anielskiej
peregrynacji.
Szkaplerz
powstał już w
XIX w. przy
kościele św.
Eustachego w
Rzymie i
przynależał do
Bractwa św.
Michała
Archanioła. Nie
miał formy
czworokątnej,
ale tworzył mały
puklerz. Jeden
płatek
szkaplerza był
wtedy koloru
niebieskiego, a
drugi czarnego.
Na nim znajdował
się wizerunek
św. Michała
Archanioła
zabijającego
smoka. Ostatnio
michalici
odnowili ten
szkaplerz.
Księża mówią o
nim, że to taka
„kamizelka
diabloodporna”.
Szatan chciałby
nas oddalić od
Boga i nie
odpoczywa tylko
intensywnie
działa, dlatego
warto przyzywać
opieki św.
Michała
Archanioła.
Jednak
szkaplerza nikt
nie może
traktować jak
amuletu. Po
prostu jest to
znak zewnętrzny
oddania się pod
opiekę Pogromcy
złego ducha.
Dlatego ci,
którzy przyjmą
szkaplerz,
zobowiązują się
odmawiać
codziennie
egzorcyzm prosty
papieża Leona
XIII, czyli
modlitwę:
„Święty Michale
Archaniele,
wspomagaj nas w
walce, a przeciw
niegodziwości i
zasadzkom złego
ducha, bądź
naszą obroną…”.
Przyjmujące
szkaplerz osoby
są także wezwane
do służby
Chrystusowi i
Kościołowi oraz
częstego
korzystanie z
sakramentu
pojednania.
Szkaplerz można
zastąpić
medalikiem,
który też ma
formę puklerza i
taką samą
wartość duchową.
Rodzina szkaplerzna
Ci, którzy noszą szkaplerz św. Michała Archanioła, tworzą swoisty, choć nieformalny „trzeci zakon” księży michalitów, którzy w klasztorach księży i sióstr spod ręki św. Michała Archanioła, omadlają tych pierwszych. Powstała rodzina szkaplerzna nazwana Bractwem Szkaplerznym św. Michała Archanioła. Członkowie spotykają się na modlitwie przy swoich parafiach, uczestniczą w rekolekcjach i dniach skupienia prowadzonych przez księży michalitów. Jednym słowem – to cała armia poddanych czcicieli św. Michała Archanioła, którzy kochają swojego Patrona, uznając go za orędownika i obrońcę przed atakami złego ducha.
Anielskie czasopismo raz na dwa miesiące
Św. Michał
Archanioł ma też
swoją gazetę, a
dokładnie
dwumiesięcznik
„Któż jak Bóg”.
W anielskim
piśmie
zamieszczane są
artykuły
związane z
tematyką
anielską i
zachęcające do
kultywowania
więzi z
niebiańskimi
duchami. Dzięki
temu można
poznać dzieje
aniołów w
historii
zbawienia i ich
wpływ na nasze
życie. W każdym
numerze można
znaleźć
katechezy,
materiały
formacyjne,
modlitwy, porady
duchowe.
Dwumiesięcznik
wskazuje
czytelnikom, jak
skutecznie
walczyć z
szatanem i
unikać jego
ataków. Opisuje
współczesne
zagrożenia dla
naszej wiary
jakim są: magia,
fałszywe
objawienia,
wróżby,
okultyzm,
spirytyzm. Sporo
miejsca w
dwumiesięczniku
poświęcone jest
oczywiście
anielskiej
peregrynacji.
ks. Rafał
Szwajca CSMA
JAK ŚW.
MICHAŁ
POMAGA W
DUCHOWEJ WALCE?
Błogosławiony Bronisław Markiewicz wskazuje na podstawowe środki do walki duchowej tzn. modlitwę i post. Pisze tak: Aby pokonać tych nieprzyjaciół i zachować się w łasce Bożej, ażeby nie dać się szatanowi, nie ma innej broni nad modlitwę. To modlitwa sprasza Bożą pomoc. Tylko ci, którzy się modlą i proszą o moc Bożą – otrzymują ją. Podkreśla rolę modlitwy kapłanów i zakonników, pisząc za św. Magdaleną de Pazzi, że to ich modlitwa wyzwala chrześcijan z mocy czarta.
Jaką modlitwę sam praktykuje i zaleca w walce duchowej? Jest to najpierw modlitwa do Jezusa Ukrzyżowanego. Ks. Markiewicz pisze: Jezus na krzyżu kocha nas i pragnie połączyć się z Tobą i walczyć przeciw wspólnemu nieprzyjacielowi. Zwraca także uwagę na szczególną pomoc Matki Najświętszej, która starła głowę szatana. W chwili kuszenia, zwłaszcza w pokusach przeciw cnocie czystości zaleca modlić się przez częste wymawianie słów: Jezus, Maryja. Podkreśla, że złe duchy uciekają przed modlitwą i na wezwanie imion Jezusa i Maryi.
Niezwykle ważną rolę bł. Markiewicz przypisuje uciekaniu się do wstawiennictwa wyjątkowego ducha anielskiego, jakim jest św. Michał Archanioł.
Złe duchy to istoty bardzo inteligentne i przebiegłe. Człowiek sam nie ma szans w walce z nimi. Nie należy pokładać ufności w samym sobie, bo wtedy upadek jest bliski. Dlatego bł. Bronisław na każdym kroku podkreśla rolę modlitwy i przylgnięcia przez wiarę oraz miłość do Pana Jezusa – zwycięzcy złego. Zwraca uwagę, że Bóg dał nam aniołów ku pomocy.
Zanim człowiek
doświadczy
ataków złego
ducha, a także
podczas
kuszenia,
zakulisowo,
niewidzialnie,
jakby na
zapleczu,
rozgrywa się
walka między
naszym
kusicielem i
naszym obrońcą.
Bł. Bronisław
akcentuje, że
złe duchy
posługują się
podstępem,
przebiegłością i
zasadzkami. Jako
ludzie
potrzebujemy
wsparcia,
dodatkowej
obrony, by w te
zasadzki nie
wpaść. Św.
Michał Archanioł
niejako za
kulisami broni
nas przed
atakami złego,
neutralizuje je,
osłabia, a nawet
uniemożliwia. To
on ujawnia
podstęp i
przebiegłość
złego,
demistyfikuje
jego plany i
działanie, a
zarazem umacnia
człowieka w
godzinie walki.
Dlatego bł.
Bronisław
Markiewicz
zachęca: Stójmy
przy św. Michała
Archaniele
dzierżącym
zwycięską ręką
chorągiew Krzyża
Chrystusowego, i
pamiętajmy, że
pod tą
chorągwią, idąc
naprzód i
walcząc,
pokonamy
szczęśliwie
wszystkie
zasadzki i
napaści złego
ducha.
W powyższej
zachęcie użyte
jest słowa
zasadzka. Ks.
Bronisław
Markiewicz
nawiązuje tu do
modlitwy papieża
Leona XIII,
gdzie są zawarte
słowa prośby do
św. Michała
Archanioła:
przeciw
niegodziwościom
i zasadzkom
złego ducha bądź
nam obroną.
Kilka razy
podkreśla
ważności tej
modlitwy,
uważając, że
jest to wyraźny
znak Opatrzności
Bożej, która
podała
chrześcijańskiemu
światu lekarstwo
przeciw złu,
środek zaradczy.
Zauważa, że to z
rozkazu Papieża
w tej oto chwili
niebezpieczeństwa
i groźby, głos
wiernych sług
Bożych wznosi
się co dzień od
stopni ołtarza
do Księcia
zastępów
niebieskich, do
„Stróża
wybranego ludu”.
Warto dodać, że
ks. Markiewicz
kierował wiele
modlitw do św.
Michała
Archanioła. Były
to codzienne
modlitwy oraz
nowenny
odmawiane jedna
po drugiej. Były
to modlitwy
gorliwe i
połączone z
wielkim
zaufaniem. O
skutkach tych
błagań
dowiadujemy się
z jego listów.
Przypisywał on
św. Michałowi
wiele różnych
łask. W jednym
listów opisuje
sytuację, w
której wyznaje,
że św. Archanioł
pozwolił mu
wykryć fałszywe
usposobienie
jednego z
wychowanków,
kandydata na
przyszłego
michalitę.
Kandydat okazał
się złodziejem,
chciał tylko
wyjechać za
granicę pod
pretekstem
służenia Bogu.
W innej sytuacji ks. Markiewicz wspomina o pomocy św. Michała Archanioła w sprawie czysto materialnej. Czytamy: Opatrzył nas Pan Bóg pieniędzmi za przyczyną św. Michała Archanioła. Spłacimy wszystkie długi w tych dniach i jeszcze może nabędziemy drukarnię.
Księcia Niebieskiego i innych aniołów nakazuje wzywać w godzinie konania. Zostawia w swych Zapiskach takie westchnienie: Św. Michale Archaniele broń mnie od złych duchów, które czyhają na moją duszę.
Podkreśla, że brak ascezy oraz bezczynność (czyli brak powściągliwości i pracy – w terminologii ks. Markiewicza) sprawia, że człowiek nie tylko nie czci św. Michała Archanioła, ale i zaczyna „czcić” przeciwnego mu anioła – szatana.
Błogosławiony powszechnie głosi, że św. Michał Archanioł po Najświętszej Maryi Pannie w niebie pierwsze zajmuje miejsce, jest pierwszą potęgą na niebie i ziemi. I również na losy świata po Niej najwięcej wpływa. Nasze ostateczne zwycięstwo w ich ręku spoczywa. Za niektórymi z pisarzy wczesnochrześcijańskich nazywa tego Archanioła przedziwnym z tego powodu, iż rozporządza on potęgą prawicy Boga wszechmogącego. Bł. Bronisław stwierdza, że św. Michała Archanioł przeznacza każdej duszy osobnego anioła stróża, on czuwa nad każdą i broni jej w walce z potęgami piekielnymi, szczególnie w chwili ostatniej walki, w chwili zgonu.
Niech przykład
Błogosławionego
Założyciela
Zgromadzeń
Świętego Michała
Archanioła
zachęci nas do
pielęgnowania
żywego
nabożeństwa do
Księcia wojsk
niebieskich,
obrońcy Kościoła
i każdej duszy.
Św. Michale
Archaniele broń
nas w walce, a
przeciw
niegodziwościom
i zasadzkom
złego ducha bądź
nam nieustanną
obroną. Amen
Ks. Piotr Prusakiewicz CSMA
Szkaplerz św.
Michała
Archanioła
to mocna tarcza
przed demonem
Mundur wojsk anielskich, jakim jest szkaplerz św. Michała Archanioła, to zewnętrzny znak powierzenia się mu i wybrania go na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń. Druga zaś część szkaplerza, spadająca na piersi, przypomina, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązać doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła.
Osoby, które przyjęły szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Bractwo Szkaplerza św. Michała zostało założone w Rzymie 30 sierpnia 1878 roku i zatwierdzone po niespełna dwóch latach, 20 lipca 1880 roku, przez Ojca Świętego Leona XIII.
Szkaplerz św. Michała Archanioła, jaki dziś przyjmujemy, został zatwierdzony dekretem z dnia 1 marca 2013 roku przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika. Papież Benedykt XVI w „Liście do Michalitów” napisał, że motywy przyjęcia szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać noszącemu, że doświadcza skutecznej pomocy potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz, że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje.
Noszenie szkaplerza powinno przypominać nam o naszych obowiązkach chrześcijańskich jako warunku pewności, że św. Michał Archanioł będzie się wstawiał za nami. Szkaplerz wyraża wiarę chrześcijanina w spotkanie z Bogiem w życiu wiecznym dzięki wstawiennictwu i opiece św. Michała Archanioła.
Szkaplerz to strój, którego zadaniem jest również ochrona ciała. Pełni on niezwykle istotną rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia, tzn. od grzechu, szatana i piekła. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.
Szkaplerz św. Michała Archanioła może przyjąć każdy. Nawet dziecko, jednak zaleca się, by było w takim wieku, aby mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary (najlepiej po Pierwszej Komunii świętej). Szkaplerz można przyjąć w dowolnym, wybranym przez siebie dniu. Aby go przyjąć, muszą zostać spełnione trzy warunki: przyjęcie z rąk upoważnionego kapłana lub diakona; noszenie ciągle na sobie; codzienne odmawianie egzorcyzmu prostego papieża Leona XIII. Szczególnej jednak wymowy nabiera przyjęcie szkaplerza w czasie Peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła lub w czasie Uroczystości św. Michała Archanioła (29 września). Wówczas znak szkaplerza staje się jeszcze bardziej wymowny.
Przyjęcie szkaplerza włącza nas do Rodziny Michalickiej. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących to nabożeństwo. Dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zgromadzenia, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach i postach. Osoby noszące szkaplerz i przynależące do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Bł. Bronisław Markiewicz pisał: „Powody do zaprowadzenia tego bractwa [chodzi o bractwo św. Michała Archanioła, powołane w Rzymie w kościele św. Eustachego], są wielkiej wagi, żyjemy bowiem w czasach nadzwyczaj smutnych. Jeszcze nigdy moce piekielne nie występowały z taką zaciekłością, zuchwalstwem i przebiegłością przeciw Panu Bogu i Jego Kościołowi, jak właśnie obecnie. Złość tych wrogich potęg dosięgła takiej miary, iż walka przez nie toczona nosi na sobie wyraźnie znamiona boju nadludzkiego. Tajne towarzystwa opasały całą kulę ziemską i wcisły się na najpierwsze i najwięcej wpływowe stanowiska, aby wywrócić ołtarze i trony. Obrazy księcia piekielnego bywają obnoszone jawnie w pochodach po ulicach miast, a pieśni na ich cześć układają uczeni mężowie chrzczeni w Kościele katolickim. Wszystkie narody się burzą; ludy się buntują i spiskują; książęta się gromadzą, a królowie ziemscy powstają przeciw Panu Bogu i przeciw Chrystusowi, którego jarzmo które jest słodkie ich gniecie. Chcieliby więc je zrzucić, więzy łączące ich ze Stwórcą potargać, a społeczeństwo ludzkie „odchrześcijanić”.
W chwilach tak brzemiennych należy koniecznie mieć ku pomocy w walce z przemożnymi potęgami więcej aniżeli jedno światło i jedną siłę nadprzyrodzoną.
Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się z szczególnym nabożeństwem i w sposób bardzo szczególny do św. Michała, wodza wojska niebieskiego i pogromcę złych aniołów, który w niebie po Najświętszej Pannie Maryi pierwsze zajmuje miejsce i również na losy świata zaraz po Niej najwięcej wpływa. Nasze zwycięstwo ostateczne w ich ręku spoczywa. Św. Michał po Najświętszej Maryi Pannie jest pierwszą potęgą na niebie i na ziemi.
Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła powstał w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do powołanego w tym czasie Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał on formy prostokąta, jak większość szkaplerzy, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był koloru granatowego, a drugi czarnego. Podobnie i tasiemka, na której był umieszczony. Na obu materiałowych płatkach szkaplerza znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła, zabijającego smoka oraz napis „Quis ut Deus”.
Osoby noszące szkaplerz pielęgnują duchową łączność ze Zgromadzeniem św. Michała Archanioła. Łączy się to ze szczególnym obchodzeniem uroczystości i świąt: Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29 września); bł. Bronisława Markiewicza, Założyciela Zgromadzenia (30 stycznia); Świętych Aniołów Stróżów (2 października); Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 maja).
Główny ośrodek
szerzenia kultu
św. Michała
Archanioła w
Polsce znajduje
się w Markach
przy Kurii
Generalnej
Zgromadzenia
Świętego Michała
Archanioła.
opr. ks. Rafał
Szwajca CSMA
SZKAPLERZ
ŚW. MICHAŁA
ARCHANIOŁA
Czym jest
szkaplerz św.
Michała
Archanioła?
Szkaplerz św.
Michała
Archanioła jest
zewnętrznym
znakiem
powierzenia się
św. Michałowi
Archaniołowi i
przynależności
do Rodziny
Michalickiej.
Celem jego
noszenia jest
odnowienie czci
św. Michała
Archanioła.
Osoby, które
przyjęły
szkaplerz są
wezwane do
ofiarnej służby
Chrystusowi i
Jego Kościołowi,
zgodnie z duchem
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła,
zawartym w
hasłach „Któż
jak Bóg” i
„Powściągliwość
i Praca”.
Kiedy powstał
pierwszy
szkaplerz?
Pierwszy
szkaplerz św.
Michała
Archanioła
powstał w XIX w.
przy koście-le
św. Eustachego w
Rzymie i
przynależał do
założonego w
Rzymie 30 VIII
1878 roku
Bractwa św.
Michała
Archanioła. Nie
miał on formy
prostokąta, jak
większość
szkaplerzy, ale
tworzył mały
puklerz. Jeden
płatek
szkaplerza był
koloru
granatowego, a
drugi czarnego.
Podobnie i
tasiemka, na
której był
umieszczony. Na
obu
materiałowych
płatkach
szkaplerza
znajdował się
wizerunek św.
Michała
Archanioła,
zabijającego
smoka oraz napis
„Quis ut Deus”.
Jak wygląda dziś
szkaplerz?
Dziś szkaplerz
św. Michała
Archanioła to
dwa płatki w
kształcie tarczy
(puklerza),
wykonane z sukna
wełnianego.
Sukno ma
podwójną
kolorystykę:
czarną i
granatową. Na
czarnym kawałku
materiału
znajduje się
wizerunek św.
Michała
Archanioła z
sanktuarium na
Górze Gargano
(Monte Sant’
Angelo), na
granatowym –
wizerunek Matki
Bożej z
sanktuarium w
Miejscu
Piastowym. W
podobnej,
czarno-granatowej
kolorystyce są
sznurki, na
których
przymocowano
płatki sukienne.
Czy Kościół
zatwierdził
szkaplerz?
Tak, pierwszy
szkaplerz św.
Michała
Archanioła
został
zatwierdzony
przez papieża
Leona XIII w
dziewiętnastym
stuleciu.
Dzisiejszy
szkaplerz św.
Michała
Archanioła
Przełożony
Generalny
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła ks.
Kazimierz
Radzik. Papież
Benedykt XVI w
„Liście do
Michalitów”
napisał, że
motywy przyjęcia
szkaplerza w
zewnętrznej
formie mają
przypominać
noszącemu, że
doświadcza
skutecznej
pomocy potężnego
Obrońcy,
odkrywając w
sobie majestat,
dobroć i miłość
Boga oraz, że
nie ma większej
wartości, ani
innego równie
wielkiego dobra
poza Bogiem –
Stwórcą i Panem
wszystkiego co
żyje.
Jaka jest
symbolika
szkaplerza?
Część spadająca
na plecy oznacza
postawę poddania
się woli Bożej w
znoszeniu
trudów,
doświadczeń i
swojego życia.
Przednia zaś
część szkaplerza
spadająca na
piersi ma
przypominać, że
serce człowieka
powinno bić
miłością do Boga
i bliźnich, że
ma on odrywać
się od
przywiązań
doczesnych i za
przyczyną św.
Michała
Archanioła
zabiegać o dobra
wieczne.
O czym powinno
przypominać nam
noszenie
szkaplerza?
Noszenie
szkaplerza
powinno
przypominać nam
o naszych
obowiązkach
chrześcijańskich
jako warunku
pewności, że św.
Michał Archanioł
będzie się
wstawiał za
nami. Szkaplerz
wyraża wiarę
chrześcijanina w
spotkanie z
Bogiem w życiu
wiecznym dzięki
wstawiennictwu i
opiece św.
Michała
Archanioła.
Jaką rolę pełni
szkaplerz?
1. Szkaplerz
jest znakiem
wybrania św.
Michała
Archanioła na
szczególnego
obrońcę w walce
z pokusami i
grzechem.
2. Szkaplerz
jest mundurem
wojska
anielskiego.
Podobnie jak
żołnierza,
policjanta czy
kapłana można
poznać po
stroju, tak i
należącego do
Bractwa
Szkaplerznego
można poznać po
tym znaku.
3. Szkaplerz
jest strojem, a
zadaniem stroju
jest ochrona
ciała. Szkaplerz
pełni tę samą
rolę w życiu
duchowym:
strzeże od
wszystkiego, co
mogłoby być
przeszkodą na
drodze do
zbawienia tzn.
od grzechu,
szatana i
piekła.
4. Noszenie
szkaplerza jest
źródłem łask
ułatwiających
nam ponoszenie
ofiar i
wyrzeczeń,
których wymagają
walka z grzechem
i naśladowanie
Chrystusa.
Jaki jest cel
przyjęcia
szkaplerza?
Celem przyjęcia
szkaplerza jest
oddawanie czci
św. Michałowi
Archaniołowi,
aby za jego
szczególną
pomocą uzyskać:
a) wolność,
obronę i rozwój
Kościoła
świętego;
b) łaskę dobrej
spowiedzi dla
siebie i innych,
siłę w walce z
nałogami i
wada-mi, obronę
przed herezjami,
błędami i
fałszywymi
naukami, ustanie
przekleństw,
bluźnierstw i
zgorszeń oraz
nawrócenie
wszystkich
grzeszników;
c) ducha
łagodności i
pokory serca
oraz wzrost
wiary, nadziei i
miłości;
d) utwierdzenie
Królestwa Bożego
w świecie przez
potężne
orędownictwo
Matki Bożej
Królowej Aniołów
i świętych
Aniołów;
e) wybawienie
dusz z czyśćca
przez modlitwę i
uzyskiwanie
odpustów;
f) łaskę dobrej
i świątobliwej
śmierci.
Co daje mi
noszenie
szkaplerza?
Osoby noszące
szkaplerz i
przynależące do
Bractwa
Szkaplerza św.
Michała
Archanioła, mają
udział w dobrach
duchowych całego
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła.
Na czym polega
udział w dobrach
duchowych
Zgromadzenia św.
Mi-chała
Archanioła?
Przyjęcie
szkaplerza
włącza nas do
Rodziny
Michalickiej.
Jest to łaska
dodatkowa dla
praktykujących
to nabożeństwo.
Dzięki niej mają
udział we
wszystkich
dobrach
duchowych
zgromadzenia, to
znaczy w
odpustach,
zasługach jego
świętych i
błogosławionych,
Mszach świętych,
modlitwach,
umartwieniach,
postach, itp.
Jakie są warunki
przyjęcia
szkaplerza?
Są trzy warunki
przyjęcia
szkaplerza:
1. przyjąć
szkaplerz z rąk
upoważnionego
kapłana lub
diakona,
2. nosić go
ciągle na sobie,
3. odmawiać
codziennie
egzorcyzm prosty
papieża Leona
XIII.
Jakie
uroczystości i
święta powinny
być czczone
przez noszących
szkaplerz?
Osoby noszące
szkaplerz,
pielęgnując
duchową łączność
ze Zgromadzeniem
św. Michała
Archanioła, w
szczególny
sposób obchodzą
uroczystości i
święta:
a) Świętych
Archaniołów –
Michała,
Gabriela i
Rafała (29
września),
b) bł.
Bronisława
Markiewicza,
Założyciela
Zgromadzenia (30
stycznia),
c) Świętych
Aniołów Stróżów
(2
października),
d) Objawienie
św. Michała
Archanioła na
Górze Gargano (8
maja).
Skąd wziąć
szkaplerz?
Szkaplerz można
nabyć w czasie
Peregrynacji
Figury św.
Michała
Archanioła w
wyznaczonych
miejscach w
Polsce oraz w
Sekretariacie
Peregrynacji,
pisząc na adres:
Sekretariat
Peregrynacji,
al. Piłsudskiego
248/252, 05-261
Marki, lub
dzwoniąc na
numer tel.
513-288-993.
Czy szkaplerz
należy przyjąć
osobiście?
Tak, szkaplerz
należy przyjąć
osobiście.
Domaga się tego
powaga samego
znaku jak
również
pragnienie
nawiązania
osobistej
relacji ze św.
Michałem
Archaniołem.
Kiedy mogę
przyjąć
szkaplerz?
Szkaplerz można
przyjąć w
dowolnym,
wybranym przez
siebie dniu.
Szczególnej
jednak wymowy
nabiera jego
przyjęcie w
czasie
Peregrynacji
Figury św.
Michała
Archanioła w
Polsce lub w
czasie
Uroczystości św.
Michała
Archanioła (29
września).
Wówczas znak
szkaplerza staje
się jesz-cze
bardziej
wymowny.
Jak przygotować
się do przyjęcia
szkaplerza?
Przygotowanie
powinno wyrazić
się odbyciem
sakramentalnej
spowiedzi, aby w
czasie
przyjmowania
szkaplerza
znajdować się w
stanie łaski
uświęcającej.
Umożliwi to
działanie łaski
Bożej tego,
który powierza
się opiece św.
Michała
Archanioła.
Czy do przyjęcia
szkaplerza
konieczna jest
spowiedź?
Jeżeli spowiedź
jest możliwa i
nie ma żadnej
przeszkody, by
ją odbyć,
po-winna
poprzedzić
przyjęcie
szkaplerza.
Czy żyjąc w
związku
niesakramentalnym
mogę przyjąć
szkaplerz?
Istnieją
sytuacje, w
których spowiedź
nie jest
możliwa: np.
związek
niesakramentalny,
którego stanu
nie da się
obecnie
uregulować z
powodu
istniejącej
przeszkody
kanonicznej. W
takich
okolicznościach
można przyjąć
szkaplerz
wyrażając
pragnienie, by
św. Michał
Archanioła w tym
znaku pomógł
wytrwać w dobrym
i – gdy ustanie
przeszkoda –
uregulować życie
sakramentalne.
Czy szkaplerz
mogą przyjmować
małe dzieci?
Nie ma
przeszkód, aby
szkaplerz
przyjmowały małe
dzieci. Zaleca
się jednak, aby
były już w takim
wieku, by mogły
zrozumieć
podstawowe
prawdy wiary
(najlepiej po
Pierwszej
Komunii świętej)
Czy szkaplerz
przyjmujemy
tylko raz w
życiu?
Przyjęcie
szkaplerza może
mieć miejsce
tylko raz.
Pierwszy
szkaplerz musi
być wykonany z
sukna. Potem
może zostać
zastąpiony
medalikiem
szkaplerznym. Po
zniszczeniu
pierwszego
szkaplerza można
nabyć kolejny i
nałożyć go sobie
samemu. Podobnie
czyni się w
przypadku
zaprzestania
noszenia o ile
jego przyczyną
nie była wzgarda
(wtedy
należałoby
przyjąć
szkaplerz
ponownie).
Czy potrzebny
jest obrzęd
nałożenia
szkaplerza?
Forma noszonego
szkaplerza jest
osobistym
wyborem
konkretnego
człowieka.
Natomiast
uczestnictwo w
łaskach z nim
związanych
wymaga przyjęcia
według
zatwierdzonego
obrzędu.
Oczywiście każdy
może sobie
założyć medalik
szkaplerzny na
szyję i z
pewnością św.
Michał Archanioł
będzie mu w
życiu
towarzyszył.
Jednak
uczestnictwo w
łaskich
związanych ze
szkaplerzem
wymaga pełnej
formy przyjęcia
tego znaku. Ryt
nałożenia
szkaplerza
został
zaczerpnięty z
sanktuarium św.
Michała
Archanioła na
Górze Gargano,
gdzie celebruje
się go jako
formę
sakramentaliów.
Gdzie mogę
znaleźć obrzęd
nałożenia
szkaplerza?
Tekst obrzędu
można znaleźć na
stronie
internetowej
www.michalici.pl
Znajduje się on
również w
Modlitewniku
Anielskim, który
można zamówić w
Sekretariacie
Peregrynacji
Figury św.
Michała
Archanioła z
Monte Sant’
Angelo, pisząc
na adres:
Sekretariat
Peregrynacji,
al. Piłsudskiego
248/252, 05-261
Marki, lub
dzwoniąc na
numer tel.
513-288-993.
Czy szkaplerz
należy
poświęcić?
Tak, należy to
uczynić według
zatwierdzonego
rytu.
Kto może
poświęcić
szkaplerz?
Szkaplerz może
poświęcić każdy
kapłan zakonny
lub diecezjalny.
Obrzędu
poświęcenia może
dokonać również
diakon.
Kto może przyjąć
do szkaplerza?
Do szkaplerza
może ważnie
przyjąć każdy
kapłan zakonny
lub diecezjalny
oraz diakon,
posługując się
obrzędem
zatwierdzonym
przez
Przełożonego
Generalnego
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła.
Czy osoba
świecka może
przyjąć do
szkaplerza
obłożnie chorego
lub starszego
wiekiem?
Osoba świecka
nie może ważnie
przyjąć innej
osoby do
szkaplerza. Taka
osoba może
nałożyć
szkaplerz osobie
starszej lub
chorej, jednak
nie jest to
oficjalne
przyjęcie do
szkaplerza. Gdy
ustanie
przeszkoda
choroby, osoba
powinna udać się
do kapłana z
prośbą o
nałożenie
szkaplerza.
Jeśli z powodu
starości nie
może tego
uczynić, trzeba
poprosić kapłana
do domu, aby
takiego
nałożenia
dokonał.
Czy zaprzestanie
noszenia
szkaplerza jest
grzechem?
Nie,
zaprzestanie
noszenia raz
przyjętego
szkaplerza nie
jest grzechem,
ale ten, kto
przestaje go
nosić, przestaje
korzystać z
obiecanych łask.
Jeśli ktoś przez
dłuższy czas,
nawet kilka lat,
szkaplerza nie
nosił, drugie
przyjęcie nie
jest potrzebne.
Czy ponownego
nałożenia
szkaplerza musi
dokonać kapłan
lub diakon?
Osoba, która
zmienia stary
szkaplerz na
nowy czyni to
sama. Nie
potrzeba prosić
o to kapłana. W
sytuacji, gdy
szkaplerz został
odrzucony z
pogardy, ponowne
nałożenie go, po
odbyciu
spowiedzi,
powinno dokonać
się rękami
kapłana lub
diakona.
Co należy zrobić
kiedy szkaplerz
się zużyje?
Zużyty szkaplerz
można samemu
zastąpić innym,
jako że
błogosławieństwo
i przyjęcie są
przywiązane do
osoby noszącej
na całe życie.
Co zrobić ze
zniszczonym
szkaplerzem?
Jeśli osoba
nosiła szkaplerz
sukienny, który
uległ
zniszczeniu i
chce założyć
nowy, stary
szkaplerz
najlepiej
spalić. Nie
powinno się go
wyrzucać do
śmieci ze
względu na
szacunek do
znaku
szkaplerza.
Czy można
szkaplerz
przechowywać w
innym miejscu?
Szkaplerz
najlepiej nosić
na szyi.
Najczęściej
wierni skrywają
go dyskretnie
pod ubiorem. Nie
czyni zadość
obowiązkom
nabożeństwa ten,
kto przyjąwszy
szkaplerz wiesza
go np. w
mieszkaniu na
ścianie.
Wielkość łask
wypraszanych za
przyczyną św.
Michała
Archanioła
domaga się od
nas noszenia
szkaplerza w
sposób godny.
Czy szkaplerz
sukienny można
zamienić na
medalik
szkaplerzny?
Tak, medalik
szkaplerzny z
dniem 1 marca
2013 roku został
zatwierdzony
przez
Przełożonego
Generalnego
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła jako
forma zamienna
szkaplerza
płóciennego.
Wierni noszący
medalik
uczestniczą we
wszystkich
przywilejach
duchowych
wynikających z
noszenia
szkaplerza
sukiennego.
Jednak przyjęcie
do szkaplerza
dokonuje się
poprzez
nałożenie przez
kapłana lub
diakona
szkaplerza
sukiennego.
Później samemu
można go zmienić
na szkaplerz w
formie srebrnego
medalika,
poświęcając go
wcześniej.
Jak wygląda
szkaplerz w
formie medalika?
Jest to srebrny
medalik w formie
puklerza, co
nawiązuje do
szkaplerza
sukiennego. Na
jednej stronie
umieszczono
postać św.
Michała
Archanioła z
włoskiego
sanktuarium na
Górze Gargano
oraz napis: „Św.
Michale
wspomagaj nas w
walce”, a na
drugiej stornie
przedstawiono
herb
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła z
napisem w otoku:
„Któż jak Bóg” i
„Powściągliwość
i Praca”.
Czy przyjęcie
szkaplerza można
co jakiś czas
odnawiać?
Raz dokonanego
obrzędu
przyjęcia
szkaplerza z rąk
kapłana nie
trzeba
powtarzać.
Istnieje
natomiast piękny
zwyczaj
ponawiania swego
oddania się św.
Michałowi
Archaniołowi
każdego roku w
Uroczystość św.
Michała
Archanioła (29
września) i w
rocznicę
przyjęcia
szkaplerza.
Zwyczaj ten nie
ma określonej
formy.
Najczęściej
wyraża go
nawiedzenie
kościoła i
ponowienie w
sercu aktu
zawierzenia św.
Michałowi
Archaniołowi.
Co to jest
Księga
Szkaplerza św.
Michała
Archanioła?
Księga
Szkaplerza św.
Michała
Archanioła to
dokument
zawierający
wykaz osób,
które przyjęły
szkaplerz.
Czy muszę wpisać
się do księgi
szkaplerznej?
Wszyscy
przyjmujący
szkaplerz
zachęcani są do
pozostawienia w
niej swych
podstawowych
danych: imię i
nazwisko, wiek,
miejsce
zamieszkania.
Wpis do księgi
szkaplerznej nie
jest jednak
warunkiem
przyjęcia
szkaplerza i
jeśli ktoś nie
chce, nie musi
takiego wpisu
dokonywać.
Jak wpisać się
do Księgi
Szkaplerznej?
Do Księgi
Szkaplerznej
można się
wpisać, oddając
wypełnioną
deklarację,
którą
otrzymujemy w
czasie nabywania
szkaplerza.
Jeśli jest
jednak sytuacja,
kiedy osoba
przyjmuje
szkaplerz np.
kapłana
diecezjalnego
lub z rąk
kapłana
zakonnego spoza
Zgromadzenia św.
Michała
Archanioła, a
chce do takiej
księgi być
wpisana,
wystarczy, że
prześle
informację o
fakcie przyjęcia
szkaplerza na
adres:
Sekretariat
Peregrynacji
Figury św.
Michała
Archanioła z
Gargano, al.
Piłsudskiego
248/252, 05-261
Marki.
Informacja
powinny
obejmować dane:
a) imię i
nazwisko, b)
adres
za-mieszkania,
c) miejsce i
datę przyjęcia
szkaplerza, d)
wiek osoby
przyjmującej
szkaplerz.
Gdzie znajduje
się ośrodek
szerzenia kultu
św. Michała
Archanioła?
Głównym
ośrodkiem
szerzenia kultu
św. Michała
Archanioła w
Polsce znajduje
się w Markach k.
Warszawy.
Szerszych
informacji
osobom
zainteresowanym
udzieli, a także
wyśle szkaplerz
bądź medalik:
Sekretariat
Peregrynacji
Figury św.
Michała
Archanioła z
Gargano, al.
Piłsudskiego
248/252, 05-261
Marki.
GRUPY W PARAFII |
Rada Parafialna
Akcja Katolicka
Caritas
Odnowa w Duchu Świętym
POLECANE STRONY |
Diecezja
Tarnowska
Czytania na każdy dzień
Intencje Apostolstwa Modlitwy
RDN Małopolska
Tarnowski Gość
Niedzielny
Opoka
Arka
Wiara.pl
Tarnow.pl
ŚDM - Kraków
2016
Msze święte w dni powszednie:
6.30, 7.00, 18.00
Msze święte w niedziele
i święta :
7.00, 8.30, 10.00, 11.30,
13.00, 18.30 (IX-VI),
19.30 (VII-VIII)
Msze święte w Święta wypadające w dni robocze (porządek
półświąteczny):
7.00, 10.00, 16.30, 18.30
Nabożeństwo Majowe
w dni powszednie
o godz. 17.30
w niedziele o godz. 18.00
Nabożeństwo Różańcowe
w dni powszednie
o godz. 17.15
w niedziele o godz. 17.45