Wskazania Biskupa Tarnowskiego na Wielki Tydzień 2021 dla diecezji tarnowskiej
W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 przypominam o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje. Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęcam więc do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji. Ponadto w trosce o dobro duchowe oraz zdrowie fizyczne zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, ustanawiam następujące normy dla Diecezji Tarnowskiej:
1. Proszę kapłanów, by w najbliższych dniach umożliwili wiernym jak najszerszy dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, zaś wyznaczając godziny dyżurów w konfesjonale uwzględnili także godziny wieczorne, aby osoby wracające z pracy miały możliwość przystąpienia do tego sakramentu. W ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej należy poinformować wiernych o godzinach dyżurów, uczulając na to, że spowiedź w sąsiednich większych parafiach może być wręcz niemożliwa ze względu na dużą liczbę penitentów.
2. Msza Krzyżma zostanie odprawiona tradycyjnie w Wielki Czwartek w katedrze o godz. 9.00. Zapraszam na nią jedynie księży dziekanów, prepozytów kapituł, a także księży pracujących w Kurii oraz instytucjach diecezjalnych.
3. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego w miarę możliwości starajmy się zorganizować w sposób tradycyjny (w oparciu o wskazania Kalendarza Liturgicznego Diecezji Tarnowskiej), uwzględniając przy tym normy sanitarne oraz poniższe modyfikacje.
4. We Mszy Wieczerzy Pańskiej, należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
5. W Liturgii Męki Pańskiej:
a. W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie
wraz z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację
Kultu Bożego w 2020 r.
b. Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego
ramion w prezbiterium.
c. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania
czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i
przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości
między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali
Krzyża.
d. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach
łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien
podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby
wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
e. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli
adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje
się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
6. Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.
7. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego.
8. Mając na uwadze, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), proszę duszpasterzy o wygłoszenie wtedy krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary i praktyk religijnych.
9. Zachęcam wszystkich do modlitwy w gronie rodzinnym, zwłaszcza przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Pomocą w tym względzie może służyć załączony wzór modlitwy.
10. Bardzo proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy umożliwić o wyznaczonych godzinach przyjęcie Komunii św. wiernym, którzy będą łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy św. za pośrednictwem mediów.
Życząc wszystkim obfitości łask Bożych na nadchodzący czas Wielkiego Tygodnia oraz zawierzając nas wszystkich opiece Najświętszej Maryi Panny, z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Ks. dr hab. Robert Kantor
KANCLERZ
Tarnów, 16.10.2020.
Nasz znak: OC – 2/54/20
DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO
W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZACHOROWAŃ NA COVID-19
W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach oraz wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, niniejszym pragnę przypomnieć podstawowe zasady postępowania oraz przekazać dodatkowe postanowienia:
1. Przede wszystkim ożywiajmy naszą modlitwę, prosząc Boga o ustanie pandemii oraz o potrzebne łaski dla dotkniętych tą chorobą i spieszących im z pomocą. Dołączajmy tę intencję do modlitwy różańcowej i modlitwy powszechnej we Mszy św. Warto nadal przywoływać w modlitwie eucharystycznej wstawiennictwa św. Szymona z Lipnicy oraz powrócić do śpiewania suplikacji.
2. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 4m2 w „strefie żółtej” i 1 osoba na 7m2 w „strefie czerwonej”) ponownie udzielam na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania. Tych, którzy z niej skorzystają, gorąco zachęcam do duchowego łączenia się z Najświętszą Ofiarą za pośrednictwem środków społecznego przekazu, oraz do uczestnictwa w niej w dni powszednie. Pamiętajmy przy tym, o słowach naszego Zbawiciela – „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego […], nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało […], ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6 53-54).
3. Przypominam, że wszyscy przebywający w świątyni powinni mieć zasłonięte usta i nos. Ten obowiązek dotyczy także członków LSO asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach (np. podczas pogrzebów). Wskazane byłoby również zakładanie maseczki na czas posługi w konfesjonale i udzielania Komunii św., jednak nie ma takiego obowiązku, gdyż osoby sprawujące kult religijny są z niego wyłączone. Przypominam, że osoby przyjmujące interesantów w kancelarii parafialnej oraz posługujące w ramach parafialnych bibliotek, poradni itp. również powinny mieć zasłonięte usta i nos.
4. Proszę, aby przy wejściach do kościoła umieścić informację dotyczącą ilości osób, które mogą w nim przebywać oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa.
5. Dozowniki z płynem do dezynfekcji winny być umieszczone w kancelarii parafialnej oraz przy wejściach do kościoła, przy konfesjonałach, w zakrystii a także na kredencji w prezbiterium (lecz nie na ołtarzu) tak, aby wszyscy udzielający Komunii św. mogli zdezynfekować dłonie przed tym obrzędem.
6. Choć tradycyjną formą przyjmowania Komunii św. jest Komunia do ust, to jednak nadal należy umożliwiać wiernym przyjmowanie jej na rękę, zapraszając w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć w taki sposób, lub – jeśli to możliwe – wyznaczając do tego osobnego szafarza. Proszę, by często podawać wiernym informację na ten temat (np. przed Mszą św. lub bezpośrednio przed obrzędem Komunii), zwłaszcza w niedziele i święta.
7. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcam do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.
8. Bardzo proszę, aby w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe i służby sanitarne.
9. Decyzja dotycząca organizacji tegorocznej
wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy zostanie podjęta w późniejszym
terminie w oparciu o analizę stanu epidemicznego.
Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w
intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Nie
zapominajmy także o osobach poświęcających swoje życie i zdrowie w
walce ze skutkami pandemii i wspierajmy ich naszą modlitwą oraz
życzliwością. Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w
modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Niech Ona
wyprasza nam obfite błogosławieństwo i łaskę ustania pandemii.
Z pasterskim błogosławieństwem
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego w sprawie celebracji nabożeństw [20.04.2020
Odpowiadając na prośby wiernych i duszpasterzy dotyczące dopuszczenia możliwości wspólnotowego celebrowania nabożeństw w kościołach i kaplicach, które zostało zawieszone dekretem z dn. 14.03.2020, niniejszym zezwalam na ich celebrowanie, przy zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Mając jednak świadomość, że będzie mogła w nich uczestniczyć jedynie znikoma liczba wiernych, nadal zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania oraz do korzystania z ich transmisji.
Ponadto ponawiam moją prośbę do duszpasterzy, aby tam gdzie to tylko możliwe, zorganizowali możliwość transmisji internetowych Mszy św. i nabożeństw z własnego kościoła. Jest to szczególnie ważne dla budowania poczucia jedności wspólnoty parafialnej oraz dla utrzymania kontaktu wiernych ze swoimi duszpasterzami.
Celebrując nabożeństwa należy równocześnie zwrócić uwagę na rolę spowiedzi św. w życiu duchowym wiernych, stwarzając przy tym możliwość przyjmowania sakramentu pokuty w naszych świątyniach.
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Tarnów, 20 kwietnia 2020 roku
Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego w związku z Rozporządzeniem Rady
Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i
zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
(18.04.2020 r.)
W związku z wprowadzeniem przez władze państwowe
zmian w niektórych zasadach bezpieczeństwa dotyczących COVID-19,
zarządzenia zawarte w Dekrecie Biskupa Tarnowskiego po wprowadzeniu
stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce z dn. 14.03.2020 oraz w
Dekrecie Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce
z dn. 24.03.2020 nadal pozostają w mocy, z uwzględnieniem od dn.
20.04.2020 następujących zmian:
1. Przywracam możliwość celebrowania Mszy św. we wszystkich
kościołach i kaplicach.
2. Liczba wszystkich osób przebywających w kościele lub kaplicy nie
może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe. Należy
więc poinformować wiernych o powierzchni budynku i maksymalnej
liczbie osób mogących w nim przebywać, m.in. wywieszając tę
informację na drzwiach świątyni.
3. W związku z trwającymi ograniczeniami podtrzymuję dyspensę od
uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.
Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z
zamówioną intencją lub – w przypadku Mszy pogrzebowej – najbliższa
rodzina. Pozostałe osoby mogą w niej uczestniczyć w miarę wolnych
miejsc. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych
transmisji Mszy św. i nabożeństw.
4. W każdej parafii należy zorganizować codzienną adorację
Najświętszego Sakramentu połączoną z dyżurem kapłana w konfesjonale
oraz w określonych godzinach poza Mszami św. udzielać wiernym
Komunii św. dobierając taką częstotliwość, aby w tym obrzędzie
uczestniczyła mała grupa osób. W trwającym okresie wielkanocnym
zachęcam wszystkich do sakramentalnego pojednania się z Bogiem, gdyż
„u tych, którzy przyjmują sakrament pokuty z sercem skruszonym i z
pobożnym nastawieniem, zwykle nastają po nim pokój i pogoda sumienia
wraz z wielką pociechą duchową” (KKK 1468).
5. Obrzędy pogrzebu powinny się ograniczyć do stacji przy grobie, z
udziałem najbliższej rodziny. Mszę żałobną dla większej liczby
wiernych należy odprawić w kościele parafialnym, gdy już ustanie
stan epidemii, zaś w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez
udziału ciała zmarłego, przy zachowaniu limitu osób określonego w
p.2.
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Tarnów, 18 kwietnia 2020 r.
Tarnów, 31 marca 2020 roku.
DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO DOTYCZĄCY SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ W WIELKIM TYGODNIU
-
W swoim rozważaniu podczas przejmującego nabożeństwa na Placu św. Piotra w dn. 27 marca br. papież Franciszek wypowiedział znamienne słowa: „Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy”.
W celebracjach liturgicznych nadchodzących dni Kościół daje nam wyjątkową okazję do odpowiedzi na apel papieża Franciszka i do przejścia z Chrystusem od śmierci do życia, od ciemności do światła i od lęku do nadziei. Jednak w związku z wprowadzonymi dla naszego dobra ograniczeniami, tegoroczny Wielki Tydzień będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Abyśmy więc mogli jak najgłębiej przeżyć razem te nadchodzące dni, w nawiązaniu do dekretów Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19 oraz 25 marca br., wprowadzam następujące zarządzenia:
1. Wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który zostanie przygotowany przez diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych.
2. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Proszę więc wszystkich duszpasterzy o przypomnienie wiernym roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (por. Dekret Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce, 24.03.2020).
3. Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
4. Przypominam, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).
NIEDZIELA PALMOWA
5. W Niedzielę Palmową należy pominąć procesję z palmami oraz ich poświęcenie i – za wyjątkiem kościoła katedralnego – zastosować trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, odczytując w ramach wstępu antyfonę na wejście w całości, a następnie odmawiając akt pokuty. W liturgii słowa należy wybrać dłuższą wersję opisu Męki Pańskiej.
6. Zachęcam wiernych do własnoręcznego przygotowania palm w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy.
MSZA KRZYŻMA
7. Ponieważ Msza Krzyżma św. nie służy wyłącznie poświęceniu olejów, ale podkreśla jedność ludu Bożego ze swoim biskupem, dlatego w tym roku zostaje ona przeniesiona na inny termin, a jej data zostanie ustalona po ustaniu epidemii. Należy nadal korzystać z Krzyżma świętego i oleju chorych pobłogosławionych przed rokiem.
TRIDUUM PASCHALNE – ZARZĄDZENIA OGÓLNE
8. Poszczególne celebracje Triduum Paschalnego mogą być sprawowane jedynie w katedrze, kościołach parafialnych oraz w klasztorach i wspólnotach zakonnych. Tracą zatem swoją ważność wszelkie dotychczasowe przywileje dotyczące możliwości wielokrotnego odprawiania liturgii Triduum Paschalnego w danym kościele lub w kaplicach dojazdowych. Gorąco zachęcam do celebrowania jej w tych samych godzinach, co w katedrze. Będzie to wyjątkowy znak naszej jedności w tym niespokojnym czasie.
9. Wszystkie obrzędy należy odprawić bez udziału ludu, a jedynie z osobami życia konsekrowanego oraz ograniczoną do minimum asystą (wyłącznie spośród osób pełnoletnich), dbając o „szlachetną prostotę” celebracji. Tam gdzie jest większa liczba kapłanów lub osób życia konsekrowanego, nie należy dopuszczać dodatkowych usługujących, a jedynie podzielić między siebie przewidziane czynności liturgiczne.
10. W celebracjach transmitowanych należy wygłosić homilię, zaś w ramach obrzędu Komunii św. ułatwić wiernym przyjęcie komunii duchowej (czyli odmówić wybraną modlitwę komunii duchowej). W pozostałych celebracjach, z racji tego iż dokonają się bez udziału ludu, można opuścić homilię, a w jej miejsce zachować dłuższą chwilę milczenia.
11. Zachęcam duchownych, aby w tych dniach wspólnotowo celebrowali Liturgię Godzin, zaś wiernych świeckich do włączenia się w nią za pośrednictwem radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
12. Przypominam, że Kościół w tych dniach udziela Komunii św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym. Dlatego zapraszam wszystkich pozostających w domach do komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem.
13. Należy zrezygnować z urządzania „ciemnicy” i „grobu pańskiego” oraz wystawiania krzyża do adoracji. Można ewentualnie przygotować jedynie symboliczną dekorację. W związku z tym powstrzymujemy się od organizowania czuwań w kościele.
WIELKI CZWARTEK
14. W tym roku zwyczaj uruchamiania dzwonów podczas Chwała należy przenieść na rozpoczęcie liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej i dzwonić nimi przez dłuższą chwilę.
15. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej pomija się procesję z Najświętszym Sakramentem, który po Komunii św. od razu umieszcza się w tabernakulum. Po końcowym błogosławieństwie należy obnażyć ołtarz.
16. Wiernych świeckich zachęcam, by zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawili w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.
WIELKI PIĄTEK
17. Na rozpoczęcie Liturgii na cześć Męki Pańskiej niech nie zabraknie gestu prostracji wszystkich kapłanów, a nawet usługujących. Będzie to szczególna okazja do przebłagania Boga za nasze grzechy i modlitwy o zahamowanie epidemii.
18. Do modlitwy powszechnej należy dołączyć dodatkowe wezwanie za dotkniętych epidemią, zaś podczas adoracji krzyża odśpiewać suplikacje.
19. Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.
WIELKA SOBOTA
20. Należy pominąć tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościołach, kaplicach i innych miejscach. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.
21. W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.
WIGILIA PASCHALNA
22. Podobnie jak w Wielki Czwartek, tak również na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej, należy uruchomić na dłużą chwilę dzwony kościelne (zamiast w czasie Chwała).
23. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej winny być sprawowane w prezbiterium kościoła. W czasie liturgii światła nie przygotowuje się ogniska, a jedynie poświęca zapalony znicz. Po przygotowaniu paschału przechodzi się do Orędzia Paschalnego, pomijając przy tym procesję. W liturgii słowa należy odczytać wszystkie czytania. W liturgii chrzcielnej nie błogosławi się ani źródła chrzcielnego, ani wody świeconej, a tylko odmawia odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
24. Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej należy uruchomić dzwony przynajmniej na 15 minut i odprawić przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.
25. Wiernych świeckich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.
CHRZEST ŚWIĘTY
26. Chrzest dzieci można przenieść na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Jeżeli jednak rodzice nie chcą zwlekać, powinien być on celebrowany poza Mszą św. z liturgią słowa (por. Rozdział II Obrzędów chrztu dzieci), nawet w dni powszednie. W zaistniałej sytuacji nie jest możliwe celebrowanie chrztu wielu dzieci równocześnie. Za każdym razem należy pobłogosławić świeżą wodę i starannie oczyścić chrzcielnicę.
Tarnów, 31 marca 2020 roku.
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W TARNOWIE W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ W DIECEZJI TARNOWSKIEJ W 2020R.
1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce przynajmniej do Wielkanocy placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Eucharystii. Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w miesiącu kwietniu nie będą organizowane.
2. Możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w maju i miesiącach późniejszych jest uwarunkowana od następujących czynników:
- Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;
- Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.
3. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami (np. rezerwacją lokali itp.)
4. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.
5. O dalszych decyzjach będziemy informować w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.
Wskazania Ks. Proboszcza w związku z dekretem Ks. Biskupa na czas stanu epidemii.
W nawiązaniu do dekretu Ks. Biskupa oraz
do noty tegoż dekretu w kościele może być tylko 5 osób. Na Mszę św.
mogą przybyć jedynie te osoby, które zamówiły Mszę św. i swoją chęć
uczestnictwa wcześniej zgłosiły Ks. Proboszczowi osobiście w
Kancelarii lub telefonicznie. Wszystkich pozostałych parafian
zapraszamy do duchowej łączności poprzez transmisje internetowe z
naszego kościoła.
Tych naszych parafian, którzy pragną skorzystać ze Spowiedzi św.
proszę także o telefoniczny kontakt z Kancelarią Parafialną w
godzinach urzędowania: 8.00 – 9.00 i 17. – 18.00, tel 14 622 29 19.
Spowiedź św. jest możliwa indywidualnie w kościele, przy zachowaniu
wszelkich środków ostrożności. (p. 3 dekretu).
Przedsionek Kościoła w ciągu dnia będzie otwarty, ale też nie może w
nim modlić się więcej niż 5 osób. Starajmy się umożliwić prywatną
adorację także innym wiernym, którzy będą oczekiwać na nawiedzenie
kościoła.
Modlitwą i kapłańskim Błogosławieństwem pragnę objąć wszystkich a
szczególnie osoby starsze, chore i cierpiące.
Tarnów, dn. 24.03.2020
DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO
W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE
W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:
1. Wszystkie Msze św. należy sprawować wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach. Należy zrezygnować z odprawiania dodatkowych Mszy św. i zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie powrócić do tradycyjnego porządku ich celebrowania. Dopuszcza się koncelebrę.
2. Tam, gdzie to możliwe, niech duszpasterze zatroszczą się o transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego, co pomoże umocnić jedność wiernych z parafią. Inne nabożeństwa – takie jak gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec itp. – mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Nie powinno się archiwizować i udostępniać tych transmisji (za wyjątkiem głoszonego słowa Bożego), gdyż mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.
3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
4. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wyłącznie kapłani i osoby życia konsekrowanego oraz ci, którzy indywidualnie korzystają z posługi sakramentalnej. Proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego prywatnie adorowali Najświętszy Sakrament w kościołach, modląc się za parafian i o ustanie epidemii. Różaniec o godzinie 20.30 w kościołach powinni odmawiać wyłącznie duchowni, w grupie nie większej niż 5 osób. Osoby życia konsekrowanego proszę, by modlitwę tę odmawiały w swoich kaplicach domowych.
5. Ograniczam obrzędy pogrzebu wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Mszę żałobną z udziałem wiernych należy odprawić, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu można celebrować jedynie Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.
6. Należy powstrzymać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościoła, za wyjątkiem zanoszenia Komunii św. w formie wiatyku.
7. Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczam do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem wytycznych zawartych we Wskazaniach duszpasterskich po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce dla diecezji tarnowskiej z dn. 16.03.2020 w punktach 8-13. Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali.
8. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).
9. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).
10. W obecnej sytuacji należy otoczyć szczególną troską osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore przebywające w swoich domach, zachowując wszelkie środki ostrożności. Pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe.
11. Proszę duszpasterzy o szczególną dyspozycyjność dla wszystkich potrzebujących, wyrażoną nie tylko w ofiarnym odpowiadaniu na prośby o pomoc, lecz również w poszukiwaniu osób, które jej potrzebują zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Jest to wyraz naszej pasterskiej troski o powierzonych nam wiernych.
12. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wraz z oktawą zostaną podane w osobnym dokumencie.
13. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
14. Dekret wchodzi w życie z dniem
25.03.2020 i obowiązuje do odwołania.
Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno
wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się
funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć
wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz
pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi
sakramentalnej.
W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom
życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i
przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu
głębokiej wiary. Ogarniam moją modlitwą wszystkich diecezjan, a
zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne, oraz pracowników służby
zdrowia i innych służ podejmujących ofiarną walkę z pandemią.
Z pasterskim błogosławieństwem
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Nota do dekretu Biskupa Tarnowskiego z 24 marca 2020 roku
W związku z zaleceniami KEP dla Kościoła
w Polsce, Biskup Tarnowski w dniu dzisiejszym zatwierdził poniższe
zalecenia uzupełniające Dekret z 24 marca 2020 roku:
„Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach
może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób
sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i
kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk)
mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające
intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio
proboszczowi miejsca. Dotyczy to także Mszy św. żałobnej w dniu
pogrzebu bez udziału ciała zmarłego.
Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zachowaniem wymogu,
by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie.
Informację o tym należy wywiesić na drzwiach kościołów, a także
przekazać ją wiernym drogą internetową. W obecnej sytuacji –
odpowiadając na apel władz państwowych – raz jeszcze gorąco proszę
wszystkich wiernych o pozostanie w domach i łączenie się na sposób
duchowy z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie w naszych
kościołach”.
Dekret Biskupa Tarnowskiego
po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce
14 marca 2020 roku
W związku z decyzją o wprowadzeniem stanu zagrożenia
epidemicznego w Polsce oraz stosując się do Komunikatu
Przewodniczącego Episkopatu Polski oraz rozporządzeń władz
państwowych z dnia 13 marca br., które ograniczyły liczbę
uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji
niniejszym dekretem wprowadzam następujące postanowienia:
1. Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszej diecezji wierni uczestniczą
bardzo licznie zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej, praktycznie
niewykonalne staje się zarządzenie, by dopilnować, aby podczas Mszy
świętych i nabożeństw wewnątrz kościołów gromadziło się maksymalnie
50 osób. Z tego też względu udzielam wszystkim diecezjanom dyspensy
od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej aż do
odwołania. Zapraszam, by w niedziele, ale także dni powszednie,
korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy
świętych i nabożeństw (informacje o transmisjach Mszy świętych i
nabożeństw zostały zamieszczone na stronie diecezji tarnowskiej).
Ponadto, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach
świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób
zamawiających intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do
najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach św., wraz z duchowieństwem
parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami, może brać
udział maksymalnie 50 osób.
2. Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych,
półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych,
wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki,
opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony
wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych
celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych
osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi
placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we
Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była
większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby
zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy
prawa państwowego.
3. W tej nadzwyczajnej sytuacji zobowiązuję, aby Komunię Świętą
chorym zanosiły tylko osoby duchowne.
4. Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja
Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie
jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej
niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50).
Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani
sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do
przestrzegania norm dotyczących liczby osób zgromadzonych w
kościele. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania
parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych
odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby
wiernych zgromadzonych w kościele.
5. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi
Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i
inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do
indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
6. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie),
wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania,
wizytacje kanoniczne oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze
formacyjnym lub pozaliturgicznym.
7. Kapłani i osoby życia konsekrowanego będą każdego dnia o godz.
20.30 odmawiać Różaniec o ustanie epidemii, w intencji osób chorych
oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i
sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcam także
wiernych świeckich, aby w łączności z duchownymi modlili się w tych
intencjach.
8. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie
powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą
odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK,
osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo,
ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i
kościelnego.
9. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia aż do
odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili
w mediach społecznościowych Diecezji Tarnowskiej, gdzie na bieżąco
będą publikowane wszelkie aktualizacje.
10. Zachęcam do modlitwy szczególnie przez wstawiennictwo św.
Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy, który w
czasie szalejącej zarazy pielęgnował i zaopatrywał chorych
sakramentami.
W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i
nabożeństw staje się ograniczony, jeszcze raz gorąco zachęcam, by w
swoich domach strać się zachować charakter Dnia Pańskiego, a także
powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli
przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem,
obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas
może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych
Kościołów.
Wszystkich Diecezjan zapewniam o duchowej łączności oraz modlitwie w
Waszej intencji
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
Tarnów, 14 marca 2020 r.
Zarządzenie nr 1/2020
Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
z dnia 12 marca 2020 r.
Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o
życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję
o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji
zagrożenia koronawirusem. Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom
chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z
głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87
par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego),
rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku
niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br.
następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona
temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad
nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej
we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby
osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej
modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła
poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w
kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed
rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się
zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują
przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez
podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki
skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom
poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą
choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha,
dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych
kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu
Polski, abp.
S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich
wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę
osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i
adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i
nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z
posługą sakramentalną.
4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione
zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz
rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy
środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji
w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań
pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.
Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np.
poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o
modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i
łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu
polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o
zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i
personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o
wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do
śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty
Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12 marca 2020 r.
Komunikat Biskupa Tarnowskiego
Drodzy Diecezjanie!
Nawiązując do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski,
dotyczącego wprowadzenia określonych środków ostrożności w związku z
zagrożeniem koronawirusem, pragnę przede wszystkim zapewnić o mojej
duchowej łączności z Wami oraz modlitwie w Waszej intencji,
zwłaszcza za chorych i ich rodziny.
Sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy, wymaga od nas
odpowiedzialnego podporządkowania się zaleceniom władz państwowych,
ale również mobilizuje nas do jeszcze większego wysiłku duchowego.
Ten Wielki Post przybrał dodatkowy charakter umartwienia. Starajmy
się przeżywać nasze obawy i lęki łącząc je z brzemieniem krzyża
Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy tę trudną sytuację także jako czas
swoistych rekolekcji, służących wzmożonej modlitwie, przypomnieniu
najważniejszych prawd o Bogu i człowieku, a także jeszcze większemu
pogłębianiu osobistej relacji z Bogiem i ze wspólnotą Kościoła,
która w trudnych czasach tym bardziej pragnie dawać oparcie i nieść
pomoc swoim wiernym.
Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Episkopatu Polski udzielam
dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do
dnia 29 marca br. następującym wiernym:
1/ osobom w podeszłym wieku,
2/ osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona
temperatura, itp.),
3/ dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad
nimi bezpośrednią opiekę,
4/ osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i
nabożeństw staje się ograniczony, gorąco zachęcam, by w swoich
domach powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli
przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem,
obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas
może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych
Kościołów.
Zachęcam do modlitwy szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana
i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy, który w czasie
szalejącej zarazy pielęgnował i zaopatrywał sakramentami chorych
mieszkańców Krakowa.
Nasze kościoły pozostają otwarte, by umożliwić wiernym także
prywatną adorację Najświętszego Sakramentu oraz korzystanie z
sakramentu pokuty. Wszystkich Diecezjan, zwłaszcza pozostających w
domach, zapraszam też do skorzystania z oferty mediów katolickich, w
tym naszego Diecezjalnego Radia RDN, które transmituje Msze święte,
nabożeństwa pasyjne, emituje programy formacyjne a także rekolekcje
wielkopostne. Młodzież zachęcam do skorzystania z oferty formacyjnej
proponowanej przez telewizję internetową SynajTV.
Pamiętajmy, że w trudnym położeniu pielęgnowanie wiary, umacnianie
ducha i podtrzymywanie motywacji nie jest rzeczą drugorzędną lecz
zasadniczą.
Drodzy Diecezjanie! Wierzymy w uzdrawiającą moc Bożej łaski, dlatego
wyciągamy do Boga ręce w błagalnej modlitwie za naszą Ojczyznę i
całą rodzinę ludzką. Pragniemy też, by ta pełna obaw i niepewności
rzeczywistość pobudzała nas do jeszcze większej solidarności między
sobą, do wzajemnej pomocy i wspierania się.
Z pasterskim błogosławieństwem i darem ustawicznej modlitwy za moich
Diecezjan
Biskup Tarnowski, zgodnie z sugestią Rady Stałej KEP udzielił
dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do
dnia 29 marca br. następującym wiernym:
1/ osobom w podeszłym wieku,
2/ osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona
temperatura, itp.),
3/ dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad
nimi bezpośrednią opiekę,
4/ osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
…
GRUPY W PARAFII |
Rada Parafialna
Akcja Katolicka
Caritas
Klub Seniora
Odnowa w Duchu Świętym
Lektorzy
POLECANE STRONY |
Diecezja
Tarnowska
Czytania na każdy dzień
RDN Małopolska
Tarnowski Gość
Niedzielny
Opoka
Arka
Wiara.pl
Tarnow.pl
Msze święte w dni powszednie:
6.30, 7.00, 18.00
Msze święte w niedziele
i święta :
7.00, 8.30, 10.00, 11.30,
13.00, 18.30 (IX-VI),
19.30 (VII-VIII)
Msze święte w Święta wypadające w dni robocze (porządek
półświąteczny):
7.00, 10.00, 16.30, 18.30
Nabożeństwo Majowe
w dni powszednie
o godz. 17.30
w niedziele o godz. 18.00
Nabożeństwo Różańcowe
w dni powszednie
o godz. 17.15
w niedziele o godz. 17.45